Sağlam basılması gereken ilk adımlar… Nasıl mı sağlam basmalıyız? Gelin birlikte konuşalım! Lojistik sektöründe üniversite tercihi çok önemlidir,akademik kadroya ve akademik kadronun geçmişine kesinlikle bakılmalı, uygulamalı bir bölüm olması sebebiyle kitaplarda yazan bilgilerden daha çok sahada edinilen bilgilerin size aktarılması iş yaşamanızda size büyük avantajlar kazandıracaktır. İlk etapta tercih esnasında her okulda lojistik bölümün farklı isimler ile geçiyor olması kafanızı karıştırabilir ama karışmasın içerik tamamıyla aynı sadece farklı isimler getirilmiştir. 

Kariyerin ilk başlangıcında bu kriterleri göz önüne alarak yola başlamak size farkındalık yaratacaktır. Diğer etap ise üniversitede ne yapmak istediğini, yolunu, geliştirilmesi gereken yönlerini ve yetkinliklerini iyi tanımlamalısın mezun olduğun zaman bunları toparlamaya çalışırsan bu girdapta kaybolabilirsin. Nasıl tanımalıyım nasıl kendimi bulacağım dediğini duyar gibiyim. Kulüp etkinlikleri, sektörel etkinlikler, sektörel kitaplar burada devreye girmekte. Kesinlikle okulunuzda var ise lojistik kulübüne katılmalı eğer yoksa kendi girişimlerinizle oluşumu başlatmalı, eğitmenler ile ortak çalışarak alanında uzmanları okulunuza davet ederek, onları dinleyerek veya kendiniz düzenlenen etkinliklere katılarak ne yaptıklarına şahit olmasınız. Eminim deneyimleri sizi heyecanlandıracak ve onları dinledikçe idoller oluşturmaya başlayacaksınız.

Bir yandan kendinize sürekli takip edeceğiniz kaynaklar oluşturmalısınız STK’ları yakından takip eder ne yaptıklarını anlar iseniz mezun olduğunuza gündemi bilir ve lojistik sektörünün alt kırılımları hakkında fikir sahibi olursunuz. Lojistik sektörü size uzaktan sadece taşımacılık yapılan bir alan gibi gelebilir. Lojistik sektörü aslında çok daha geniş bir yapı ve üretimden tüketime kadar olan tüm süreçleri stratejik bakış açısıyla yönetebilme alanıdır. Yani yaptığımız iş aslında sadece taşımacılık değil, o ürünün depolanması, dağıtımı, sigortalanması, ambalajlanması vb. gibi tüm süreçlerini yönetmektesiniz. İşte o noktada hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi anlamak çok önemli! Belki denizyolu taşımacılığında satışta iyisiniz belki demiryolu taşımacılığında operasyonu seviyorsunuz. Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız şimdiden sektörle bağlantılarınızı kurmalısınız.

En önemli öğrenme yöntemi sahada birebir çalışma olacağından sahada yapılacak staj çok değerlidir. Yaptığın stajın sana gerçek bir tecrübe olarak dönmesi için dikkat etmen gereken detaylar var. Bunlar ise;

  • İlk başta her zaman pozitif olmalısın,
  • Bölümüne uygun staj yeri bulmalısın,
  • Devamlı sorular sorarak meraklı olduğunu göstermelisin,
  • Mutlaka bir proje içerisinde yer almaya çalışmalısın,
  • İnisiyatif almalısın,
  • Detaylara önem vermelisin,
  • Kurumun kültürünü benimsemelisin,
  • Okulda öğrendiğin terimlerin iş hayatındaki karşılıklarını uygulamalarını öğrenmelisin,
  • Yeni fikirlerini veya farklı düşündüğün konuları uygun bir üslup ile dile getirmelisin. Başarını belirleyecek bu detayları uygulaman çok değerli…

Mezun olduğunuzda kurumsal hayatın zorlu maratonuna başlamadan önce sahadaki stajınızda edindiğiniz tecrübeler sizin bir adım önde olmanızı sağlayacak. Üniversite hayatınızda katılacağınız etkinlikler, edineceğiniz staj deneyimi sizi geliştirerek gelecekte fayda olarak size geri dönecektir. Öğrenciyken, İNNOVA ailesinden almış olduğum kariyer koçluğuöğrenci danışmanlığı gibi hizmetler sayesinde kurumsal hayata daha sağlam adımlarla başladım. Sizler de daha sağlam adımlar ile kariyer yolculuğunuza başlamak isterseniz, profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. İNNOVA Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık olarak bu zorlu yolculuğunuzda da dilediğiniz zaman yanınızdayız.

Deniz Kürtünlü – İnnova Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık Sürekli İyileştirme Uzmanı

www.innovaegitim.com